top of page

POMOC KŘESŤANSKÝM UPRCHLÍKŮM

Aktuality

 

Integrační program Karmel byl ukončen v březnu 2017. Irácké rodiny jsou z velké části schopny samostatně fungovat, ale sociální pracovníci Slezské diakonie jsou jim stále k dispozici pro případnou potřebu pomoci. V současné době jsou pro ně velkou oporou a pomocí především bratři a sestry z jejich domovské farnosti Římskokatolické církve v Českém Těšíně.

Modlíme se a doufáme, že jejich život v České republice pro ně bude velkým požehnáním, a že i oni sami se stanou nástrojem požehnání pro naši zem.

Pokud máte zájem finančně či materiálně podpořit náš projekt, zde se můžete dočíst, jaké jsou možnosti podpory.

Chcete-li se do projektu zapojit jako dobrovolník, máte jedinečnou příležitost. Zde se dočtete o možnostech zapojení.

Informace o projektu a jeho poslání najdete zde.

Historie

Na přelomu ledna a února tohoto roku byla prostřednictvím pastora Bohuslava Wojnara ze sboru Apoštolské církve v Českém Těšíně oslovena Slezská diakonie se žádostí o spolupráci na procesu integrace několika desítek iráckých křesťanů, kteří do České republiky uprchli před násilím ze strany islamistických skupin. Po vyjádření podpory tomuto úsilí ze strany Slezské církve evangelické, a. v., která je zřizovatelem Slezské diakonie, se tak SD stala partnerem projektu Nadačního fondu Generace 21, který se souhlasem vlády České republiky a s finančním zajištěním ze strany britského fondu Barnabas a mnoha jednotlivých dárců usiluje o záchranu celkem 153 iráckých křesťanských uprchlíků a jejich integraci do společnosti v několika regionech ČR.

V noci z 19. na 20. února 2016 přijela do školícího střediska Karmel ve Smilovicích první skupina křesťanských uprchlíků skládající se ze 14 osob: 4 dětí a 10 dospělých. V neděli 20. března tuto skupinu doplnili další zachránění Iráčané: rodiče se 4 dětmi. Všichni tak na Těšínsku našli svůj nový domov.

Péči o křesťanské uprchlíky Slezská diakonie realizuje prostřednictvím svých zaměstnanců, externích spolupracovníků a dobrovolníků. Ti se starají především o výuku českého jazyka, duchovní podporu, asistenční služby, tlumočení, koordinaci dobrovolnictví a dárcovství. Tato služba by byla nemyslitelná bez zapojení sborů několika křesťanských církví (mj. Slezské církve evangelické, a. v., Apoštolské církve, Církve bratrské či Římskokatolické církve) a křesťanských organizací (Křesťanské společenství, z. s., českotěšínská místní skupina České evangelikální aliance aj.). Společným cílem všech je podpořit a napomoci integraci křesťanských uprchlíků z Iráku do české společnosti včetně jejich uplatnění na trhu práce.

 

bottom of page